Hol volt akkor már a New Kids on the Block, (ismertebb nevén Nyúkic), és a Bross. A Duran Duran-ból családapák lettek, a Modern Talking meg már akkor is vicces volt, amikor még működött. A 90-es évek hozta el nekünk az igazi fiúbandákat, az igazi rajongást. Mit nekünk Beatles a sikoltozó ájuldozó rajongókkal, mit nekünk a 80-as évek, ahol a new wave fiúkon és a hajbandákon kívül más rajongható zenekar nem akadt, csak béna rockerek és punkok.
– Mindig van egy cukifiú. Mindig. Legjobb ha szőke, de ő a legfiatalabb, ezzel gondolva a tiniknél is kisebb rajongókra, akik rá is haraptak, és szinte kivétel nélkül ő kellett nekik. Cukifiú sokszor áll a középpontban, ő énekel a legnagyobb átéléssel. Kell a bandába egy örök lázadó is. Többnyire ők azok, akik később ki is szállnak a bandából, mert ők igazából is jó fejek, bár ezt egy kicsit túl kell játszani, túl kell vadulni. Justin Timberlake, Robbie Williams, Geri Halliwell (ja, ő lány).
– Kell egy központi romantikus rajongható figura, aki a 12 éveseknek még idős, de a 14-15 éveseknek pont jó.
– Kell egy kötelező semleges ember, akiről senki nem érti miért került oda, mert se nem néz ki jól, se nem tud énekelni, és a tánc közben is mindig hátul van. Valószínűleg azért kerülnek bele, mert öt szupercsávó már sok lenne.
– Végül egy idősebb. Legtöbbször érte nem rajonganak, ha valaki elköveti mégis ezt a hibát, járhat úgy, hogy megszólják érte, kiközösítik a zsúrokon, a háta mögött mutogatnak rá, vagy legyintenek – á ő Kevines. – Így történhetett, hogy amikor a szerző Németországban, a Backstreet Boys rajongók őshazájában járt, a boltban már csak egy Kevines párna árválkodott, és szégyenszemre a maradék Kevines párnával kellett hazakullognia, majd nem is mutathatta meg senkinek, csak messziről, és csak az együtteses oldalát.
– Tizenöt év távlatából általában kiderül, hogy eggyel több tagból álltak, mint amire emlékszünk.
– Tizenöt év távlatából coming outol legalább egyikük a bandából, amit mi akkor nem is sejtettünk, de az évek során gyanússá vált a túl szép fiú. (Stephen Gately - Boyzone, Mark Feehily - Westlife, Lance Bass - N'Sync, Jordan Knight - Nyúkic, Duncan James-Blue)
– A fiúknak egytől egyig kötelezően fanyalogni kellett a zenére, különben olyan kiközösítés lett a végük, mint azoknak a lányoknak, akik az idős tagba voltak szerelmesek.
A kezdetek
Megérkezett a 90-es évek, és megalakult a Take That 1991-ben. Az angolok válasza a Nyúkicra. Először a melegeket célozták meg, ahogyan ezt Samantha Jones is megmondta Smith Jerrod-nak, ha a melegeknél már befutottál, nyert ügyed van. Ez magyarázza, hogy az első albumon kicsit buzisra vették a figurát. Később persze ez változott, de mindig létezett a kikacsintás a melegek felé, pl. Mark rózsaszín rövid pólója, vagy a Relight My Fire.
A Take That megfelelő bevezetés volt a fiúbandák iránti rajongásba, a lányszobák falait elöntötték a poszterek, párnák, bögrék, hogy aztán a Backstreet Boys egy pillanat alatt átvegye a helyüket. '93-ben robbantak be, mindjárt három kislemezzel, a bamutatkozó We've Got It Goin' On, az I'll Never Break Your Heart, és az emlékezetes Get Down (aminek a klipjét szerintem a Duran Duran Planet Earth c. klipjéről nyúlták). Persze nem mindenkinél, van aki maradt kőkemény Take That-es, de sokaknak volt ez bevezető az igazi rajongáshoz. Igazából lehetett szeretni mind a kettőt, de aki el akarta foglalni a helyét a csajtársadalomban, illett kiválasztania legalább egy fiúbandát, de leginkább valamelyiküket. A legnépszerűbb persze Nick Carter, és Mark Owen. A szerző személy szerint úgy érezte, meghal, ha egyszer nem lehet Brian-é, egy barátnője pedig ha bal lábbal kelt fel, csak ránézett a Nick Carter poszterre, és azt gondolta, nem lehet nagy baj, minden rendben van, hiszen a szerelmem fényképe itt van velem.
Sajnos Magyarországra nem jöttek a fiúk, így maradt a német Viva, illetve a VHS-re felvett klippek, a Bravo, IM, 100xszép, és a Popcorn poszterei. Emlékezetes, mikor a Műjégen megszólalt az As Long As You Love Me, a tini lányok hisztérikusan sírva fakadtak, ill. gyorsabban koriztak, hogy teli torokból üvölthessék, a sorokat: I don't care who you are, where your from, what you did, as long as you love me... A Backstreet Boys látszatra nagyobb karriert futott be nálunk, de ez csak azért volt, mert tőlük, róluk sokkal több mütyür jelent meg, táska, füzet, irattartó, uzsidoboz, matrica, párna, ágynemű, törölköző...stb.
A fiúbandák virágkora
A Bross, Nyúkic, Take That, Backstreet Boys kikövezte az utat a többiek számára, innentől nincs megállás, számolatlanul jöttek egymás után. Legnagyobb sikere mégis a BSB-nek, és az N'Syncnek volt, köszönhető ez Lou Pearlmen menedzsernek, aki most előzetesben várja az ítéletet, mert több száz millió dollárt sikkasztott. Több fiúbanda került ki a kezei közül, pl. a Take Five, LFO, O-Town. Állítólag a fiúkat zaklatta, a szereposztó dívány nála élesben működött.
Az angol fiúbandák valamiért népszerűbbek voltak nálunk, hiszen itt volt a Westlife, a Boyzone, a Blue. Senki nem tudott az ír sziklákon a szélben nagyobb átéléssel, lobogóbb hajjal énekelni, mint ők. Jó, Dave Gahan, de ő egy más kategória. Érdekes módon ezek a bandák Amerikában nem voltak annyira népszerűek, mint ideát, még a tősgyökeres BSB sem. Valamiért erre a nyálstílusra nem voltak vevők annyira, mint az európai piacon. Nekik csak az American Idol, meg a béna rockerek és repperek a menők.
Ki emlékszik már a Caught In the Act-re, az East 17-re, és a Worlds Apartra? És a Bed and Breakfastra? Pedig ők is itt voltak nekünk. Jó, valahol az East 17 kivétel volt, mert valóban nem voltak annyira nyálasak, és én emlékszem, hogy az osztályban a fiúk is meghallgatták, vagy horribile dictu sulibulikon táncoltak is rá.
A fiúbandák vége
A fúbandáknak nincs vége, amíg tini lányok léteznek, addig lányos fiúk is dobálják magukat a színpadon, csak egyszer fiúbanda, másszor emo banda, vagy éppen American Idol, de rajongani mindig is fognak.
Végezetül álljon itt egy korabeli naplóbejegyzés a szerzőtől, ami a Backstreet Boys végét jósolta, de ebből szerencsére nem lett semmi, a fiúk még minidg zenélnek, igaz, már Kevin nélkül.
"tegnap a kovácsbeánál aludtam, és állandóan arról beszéltünk,hogy fel fog oszlani a backstreet boys. tök kevesethallani róluk, meg olvasni az újságban. a popcornboan is azért voltak benne,mert megnyerék a 96-os mtv díjkiosztón 5 kategóriát. az volt a csúcs. onnanmár csak lefelé vezet az út. sajnos. és úgy tűnik, hogy csak augusztusban lesz új maxi.és az n'sync teljesen átveszi a helyét. tavaly a bsb-nek három slágere volt, akkor futott be a get down, aztán júliusban a here we go az n'synctől, ami nagyon hasonlít a get downra. aannyira szar lesz, ha feloszlanak, én nem tudom micsinálok nélkülük.ezt nem tehetik meg a rajongókkal.pár év múlva már feloszolhatnak, addigra már úgyse tudnak több slágert készíteni, de most 1 album után nem lehet...és csak 3 új számot tudtak írni, amit a backstreet boys című albumukhoz tettek, és állítom, hogy augusztusban se fog megjelenni az a nagylemez.max. októberben, addigra meg nem tudnak megélni az addigi sikereikből. és már a viva(a német) 100as toplistájáról is lekerültek.pedig azt mondták, hogy a német rajongóknak nagyon sokat köszönhetnek. (...)"