Mai témánk ismét mindenkit érinteni fog. Egyszerűen egy gyerek sem akadt, aki ne nézte volna megbabonázva akkoriban a kor egyik legmenőbb tévéműsorát. Ráadásul nem kellett érte a szülőkkel hadakozni, vagy éjjelig fennmaradni. Természetesen a vasárnap délutáni Walt Disney következik. Mai posztunkban a kezdeteket dolgozzuk fel, majd szép sorjában következnek a későbbi korok is. A szokásos időben, vasárnap délután!
A 90-es évek elejének egyik legmenőbb műsora. Túlzás nélkül állítható, hogy kezdetekor kiürültek az utcák, véget ért a grundfoci meg a bújócska. Aki nem látta, azt másnap kiröhögték a napköziben. Lássuk, hogy indult!
Bizony, sok volt a gyerekeknek szóló reklám, de ezért a legkevésbé sem nehezteltünk. Csupa menő játék volt ott, meg menő üdítők és csokik.
A kereskedelmi szünet után lássuk a mai 3 programot!
KACSAMESÉK
Akkor és ott, az önfeledt és öntudatlan gyermeki tisztaságban vártuk a nyugat nagy csodáját. A nyugat elhozta nekünk a világot, a széleset, és mi megittuk édes testét. Míg szüleink még az Onedin családdal tanulták a kapitalizmust, addig mi a Dák télsszel. Dagobert Bácsi -McCsip (Kenderesi Tibor) és a Hármasiker fiúk, Tiki, Viki és Niki (Pogány Judit), a Kislány kacsa Webbygail (Balogh Erika), meg a kövér kisfiú Duffy (Szuhai Balázs). Szóval az Ő galerijük mutatta meg nekünk, hogy milyen is a gazdag unokaöcsik élete. Hogy kalandok, meg feltalálók, Szaki Dani (Beregi Péter), és a jó lelkű bugyuta pilóta azaz Kvák Kapitány (Dózsa László), aki hős, de csak a kövérkés srác szemében, azaz a zsák a foltját.
Az ellenségek a Mágika DeSpell, (Földessy Margit), és a Beagle Boyok (Harkányi Endre/Huszár László/Kránitz Lajos) és természetesen a főgonosz skót örök vetélytárs Kőszív Gloomgold (Elekes Pál). Volt még ott az Egyszeregy Tóbiás, a Robokacsa (Szombathy Gyula) meg Eduháp (Sugár László) az inas, és a gyerekek dadusa Beakly asszonyság (Győry Ilona). De ne felejtsük ki Csillám Aranykát sem (szintén Földessy Margit), aki majdnem McCsipné lett. Láthattuk, ahogy időben és térben beutazzák a világot, nem nagyon tanultunk belőle erkölcsileg semmit, továbbá nem volt zavaró, hogy legtöbbször minden a pénz körül forgott, annak megszerzéséről, vagy elvesztésének elkerüléséről.
Előfordultak benne Shakespeare-i alakok, meg druidák, harcigépek, és világító körte, repülőszőnyeg, tűzhányó. Egyszóval, minden ami Hollywood kicsiben, 25 perces epizódokhoz idomítva. Imádtuk minden percét, az igazi kalandoknak, ne tagadja senki, és ne mondja, hogy a Jessie kúlabb volt, mert nem is igaz.
AUSZTRÁL EXPRESSZ
A western kifogyhatatlan sémák tárháza, így kézenfekvő volt, hogy készítenek belőle gyerekeknek szólót is, ezek egyike lett az Ausztrál Expressz. A történet Maggie Scott érkezésével kezdődik, aki Amerikából jött, hogy megkeresse aranyásó férjét. Maggie egy igazi finom úrihölgy, aki bár nem idegenkedik a munkától, nincs hozzászokva a farmerlét mindennapjaihoz. Egy üzenet szerint a tanyán kellett volna találkozniuk, de a férfiről senki sem tud semmit. Később persze kiderül, hogy Maggie férje halott, így Maggie özveggyé lesz.
A történet másik szála Kate Wallace küzdelme, hogy fenntartsa és üzemeltesse az Ausztrál Expressz állomását, és magát a járatot. Kate karaktere éppenhogynem az ellenkezője Magginek, nagyszájú, szókimondó, vaskaratú, erős. Az expresszt a szakállas és mindig udvarló Jack Taylor és a fess jenki Con Madigan vezette (a két férfi legalább annyira megosztotta a tini közönséget, mint most a Twilightban Edward és Jackob). Persze segítségük is akadt. Paddy Malone, aki igazi alkoholistának nézett ki – ha emlékezetem nem csal az is volt, csakhogy Kate befogadta, így felhagyott az ivással – és Ben Jones az öreg cowboy, aki mindenhez értett és mindenki nagypapája volt. Maggie lánya a kis Hanna, aki sok vizet nem zavart, annál inkább az árva és öntörvényű Sam, aki később Con Madigan és Kate Wallace törvényes gyermeke lett, mikor azok összeházasodtak, és örökbefogadták. (Itt hadd említsem meg, hogy mindenki úgy gondolta, hogy Kate-nek Jack-el kell összejönnie, Con-nak meg Maggie-vel, szóval ezért akkor nagyon haragudtunk, hogy nem így lett.)
Természetesen az örökös bandita támadások mellett ott volt volt a másik fő ellenség, a bank Charles Withers személyében, aki talpig úriember volt, meg fülig szerelmes Maggie-be. (Itt az rémlik, hogy végül ők házasodnak össze, de erre nem adnám a nyakam). Majd mikor már majdnem kifogyott a sorozat az örökös rablásoktól, és árvíz-sáskajárás-tűz-földrengés-aszály problémakörből, jött a zsenge és harmatos Annie a fitatal Nicole Kidman személyében. A fiúként öltözködő és viselkedő vadóc lány karakterében legalább két évadnyi történet volt. Mi pedig hétről hétre vártuk, mit eszel ki megint a forrófejű Jack, hogyan menti ki őt a talpig úriember és higgadt Con, hogyan változik Maggie, mi történik Kate-el és a többiekkel. Drukkoltunk nekik, és utáltuk a gaz postakocsi tolvajokat.
CSIPET CSAPAT
A 80-as évekbeli sorozatok a különféle problémamegoldó-igazságosztó kommunák – elég csak a Szupercsapat néven futott „A-Team”, vagy a Szupercsoportra keresztelt „MI”-re gondolni (nem, még véletlenül sem „Akciócsoport”, azt hagyjuk meg Acapulcoéknak) – népszerűségét az egekbe tornászták. A Disney-tröszt kreatív teamje rugalmasan reagált a kihívásra, és két korábbi mókusfigurát felhasználva megalkotta a saját Szupercsapatját. Milyen jól tették… Nélkülük ugyanis jóval szegényebb lett volna az amúgy remek gyerekkorunk.
A történet főként az állatok közti konfliktusok megoldására fókuszált, ha emberek jelentek meg benne, azok tuti tök hülyék voltak. Megtudtuk belőle, hogy vannak gonosz állatok, amiknek a többi állatot kell megenni ahhoz, hogy ne maradjanak éhen, illetve vannak aranyos állatok, aki beérik magokkal, és mindenféle más élelmiszerrel, csak ne legyen hús. A rejtett vega propaganda ellenére a mai napig imádjuk ezt a rajzfilmet – nem hiába kerültek fel a fejlécre – leginkább azért, mert aranyos és hihetetlenül ötletes volt. Ma már lasszóval kell fogni az ilyeneket. A csapat bázisán, egy városi park fájába vájva várja a soron következő ügyet – általában valami csúnya rablási história vagy érdekes kaland – nem kell mondani, hogy hatékonyságuk Járai őrnagyéval vetekszik.
A bűnügyeknél már csak két fontosabb dolog történik csipetéknél, a szerelés és a kaja. Vágyhat-e többre egy fiúgyermek ilyen rajzfilmnél? Hogy a családmodell ne legyen túlságosan hagyományos a szereléssel egy bombanő, a kajával pedig egy ausztrál hústorony foglalatoskodott, de nézzük inkább a főszereplőket!
Chip: Mondanánk, hogy a csapat vezére, ha nem ismerkedtük volna meg azóta a főnök fogalmával. Chip egyáltalán nem főnök, inkább csak kissé kitűnik a többiek közül. Ráadásul olyan menő fejfedőkben flangál, mint Indiana Jones vagy Rommel. Ezek mellett igazi rendpárti mókus.
Dale: A hasonlóság ellenére Chip tökéletes ellentéte. Lusta, folyton alszik és mókás ingekben megy bevetésre. Lazább arc, mint Mel Gibson a Halálos Fegyverben. Naná, hogy a csajok odavoltak érte, mi meg irigyeltük ezerrel.
Sziporka Hebrencs: Bimbózó szexualitásunk egyik korai megindítója. Bármilyen háztartási hulladékból szuperfegyvert varázsolt, mindent megjavított, ráadásul az évtized egyik legérzékibb hangján. Bár ma találnánk ilyen csajokat, akik fél perc alatt korongot cserélnek a flexben.
Kvarg Lipót: Ausztrál óriásegér, hamisítatlan brit őrmestereket megillető külsővel. Nem álljuk meg, hogy ne vonjunk párhuzamot Jonathan Higgins és közte, ugyanis folyton korábbi kalandjairól sztorizik. Higgins legalább nem dilizik be, ha sajtot érez.
Zümzüm: Légy. Zöld testtel, sárga szemekkel. Ennek ellenére aranyos, és a csapatból egyedül őt nem lehet megkötözni, így mindig ő lesz a hős megmentő fogságba esés esetén.
Ők így öten rendszeresen leleplezték Pukkandúr bandáját – tele martalóc külsejű teknőccel, meg tépett fülű macskával – a nagyfőnök mégis részről részre visszatért, megértetve velünk, hogy ha elég hatalmad van, nincs az az Isten, hogy komolyan megüsd a bokád. Sziporka pedig nemcsak a repülőgép-építésben volt utolérhetetlen. A részenkénti 1-1 LB – legyünkbarátok! – amit a két hősszerelmes mókusnak kiosztott, szintén kijózanító pofonként hatott ránk csajügyekben. Hát mi ez, ha nem a sokat emlegetett életre nevelés?
Nézzük a mai kalandjukat!